6 Mart 2014 Perşembe

Konuşanı tahtaya yazarım..Yanına da çarpı koyarım!


Okulun ilk günleri sınıf yeni yeni kaynaşıyor,tatilde yapılanlar konuşuluyor.sınıfta bir gürültü,patırdı.Öğretmeniniz yanına yardımcı seçmek istiyor bir nevi asistan.
Hemen "Sınıf Başkanlığı" seçimi düzenleniyor.Kendine güvenen adaylar tahtaya çıkıyor.Demokrasi,seçme ve seçilme bilincimiz gelişsin diye "genel oy esaslı başkanlık seçimleri"başlıyor.Adaletli olsun her şey kimse kimseye kin gütmesin "-Oğlum bak teneffüste görüşürüz.!" demesin diye seçimler açık oy,gizli sayım usulü yapılıyor.Sınıf başkanı seçiliyor. Hemen ardından bakanlar kurulu üyeleri."Çevre ve Temizlik Kolu,Kütüphane Kolu,Önemli gün ve Haftalar Kolu.."seçilerek seçim faslı tamamlanıyor.

Başkanın yegane görevi"Öğretmen yokken sınıfın refah ve huzurunu sağlamak!"Bir nevi öğretmen vekili.İlerleyen günlerden bir gün öğretmenler toplantısı yapılıyor.Kapalı kapılar ardında ne konuşuluyor,ne yapılıyor hala muamma.(kapalı kapılar ardında ne konuşuyorsunuz,madem bize söylemeyeceksiniz neden mesai saatleri içinde!)

Başkan sınıfın huzurunu koruyacak en az ses bizim sınıftan çıkacak.hatta ve hatta "çıt"bile çıkmayacak. Başkan konuşanları tahtaya yazıyor bir de ısrar edersen yanına çarpı koyuyor.
Tamam yaz yazma demiyorum ama benim çıkardığım sesle erkek bir arkadaşımın çıkardığı ses aynı mı aynı listeye yazmasana.

Ayrıca çok konuşandan zarar gelmez.Asıl konuşmayandan korkacaksın.O konuşmayan çiçek olan arkadaşın kafasında ne fırtınalar kopuyor bakalım.Ailesel sorunları mı var?Sıra arkadaşıyla mı küsmüş? Sor öğren sen seçimle iş başına geldin ilgilen azcık!
Hem konuşan arkadaşların işi ileride hazır.çünkü sınıfta farkında olmadan staj yapıyorlar.

X: "-Ortak ya geçen Cansuyla tartışmıssın hayırdır?(İnsan Kaynakları müdürü,Psikolog)
Y:"-Bu kalemi köşede ki kırtasiyeden 10 liraya aldım."(Reklamcı)
Z:"-Öğretmenin geçen çözdüğü soruyu anlamayan var mı?(Öğretmen)
A:-"Kanka dün sen benden 5 lira borç aldın.Bugün vermezsen yarın 50 kuruş fazla verirsin ha"(Bankacı)
B:"Harika bir saç örgüsü öğrendim."(Kuaför
Özetlemek gerekirse;Çok konuşandan zarar gelmez,Konuşmayana bak sen!

(Karikatür kaynak :http://karikaturbul.com/900)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder